Kultura v Portugalsku

Kultura této země se odvíjí od bohaté historie zámořských objevů. V architektuře i umění najdeme stopy maurských a orientálních vlivů. Svou nezapomenutelnou atmosférou na vás dýchnou zámky, úžasné a impozantní gotické katedrály, královské i templářské hrady, maurské paláce, univerzitní města. Jedinečný je místní manuelský sloh z 15. století, který byl ovlivněn loďmi a mořeplavbou. Tento styl je pojmenován po králi Manuelovi I., za jehož vlády byly uskutečněny nejvýznamnější objevy. V tomto slohu se spojuje střídmost gotiky se zdobením, které je inspirováno plavbami. Jsou portugalska kulturato motivy uzlů, kotví, lan, mušlí, ale i exotických květin a zvířat. Typické jsou také domy, obložené malovanými kachličkami, které se nazývají azulejos. Tento prvek převzali Portugalci pravděpodobně od Maurů a rozšířil se i do Brazílie. Většinou převládá modro-bílé provedení, ale můžeme najít i jiné barevné varianty. Většinou je tak poskládán jeden velký obraz.

V této zemi je velmi oblíbená zdobená keramika. Ve většině krajů můžete nalézt tradiční hrnčířské dílny, které jsou většinou rodinnými podniky. Vybrat si můžete z praktické hnědé kameniny, pestrobarevných figurek, ručně malovaných vzorů i jemného porcelánu.

Portugalsko se může pyšnit celou řadou umělců. Mezi známé básníky patří například Luís de Camões a Fernando Pessoa. Portugalci jsou velice hrdí na svůj jazyk a literaturu. Divadelní scéna se v této zemi rozvíjela pomaleji. Za otce portugalského divadla je považován dramatik Gil Vicente, který žil v 16. století. Nejznámější filmový portugalský režisér Manoel de Oliveira.

Typickou hudbou Portugalska je fado. Toto slovo znamená osud a je výrazem touhy a smutku podobně jako blues. Je to dojemná hudba, která má velkou emocionální sílu. Vždy je doprovázena akustickou španělskou kytarou a violou.

Portugalsko žije fotbalem. Za největší světový talent je považován fotbalista Cristiano Ronaldo.

Každý červen se v celém Portugalsku konají oslavy na počest tří světců, kteří jsou označováni jako Santos Populares. Během těchto slavnostní můžete poznat místní oblíbené lidové tance a hudbu.

 

 

Průvodce Portugalskem

Zájezdy do Portugalska

Základní informace o Portugalsku

Historie Portugalska

Památky v Portugalsku

Příroda v Portugalsku

Kultura v Portugalsku

Kuchyně v Portugalsku

Tipy na výlety v Portugalsku

Ubytování v Portugalsku

Česko-portugalský a portugalsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Portugalsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Portugalska

Açores Aveiro Beja Braga Bragance Castelo Branco Coimbra Évora Faro Guarda Leiria Lisbonne Madère Oporto Portalegre Santarém Setúbal Viana do Castelo Vila Real Viseu
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde