Památky v Portugalsku

Lisabon

Lisabon je nejzápadněji položené evropské hlavní město. Jeho historickou tvář zásadním způsobem ovlivnily tragické události z 1. 11. 1755, kdy zemětřesení, po kterém následovaly obrovské vlny z Teja, připravilo o život tisíce obyvatel a bylo jím poznamenáno 85 procent území tehdejšího města.

Nejstarší čtvrť, jejíž historie se začala psát v době Vizigótů, se nazývá Alfama. Nalezneme zde nejstarší památky, které však byly zemětřesením značně poškozeny. Nalezneme tu Diamantový dům (Casa dos Bicos), který byl postaven v 16. století. Jeho fasáda je tvořena kameny, které jsou vytesané do tvaru pyramid. Dříve měla každá z nich na své špičce zasazený diamant. Střed čtvrti tvoří náměstí Largo de Santa Lucia. Centrum Lisabonu tvoří čtvrť Zluta tramvaj v portugalskuBaixa, která se při zemětřesení propadla. Na troskách vyrostla nová čtvrť s pravoúhlým půdorysem. Nalezneme tu dvě důležitá náměstí - Praca do Comércio a Rossio. Zajímavý je novogotický výtah Elevador de Santa Justa, kterým se můžete dostat do výše položených čtvrtí. Čtvrť Bairro Alto je oblíbená svým bohatým nočním životem mezi mládeží a Chiado je vyhledávanou nákupní zónou.

V západní části najdeme čtvrť Belém, kde se nachází nejvíce památek z dob vlády krále Emanuela I. Právě odtud vyplouvali významní portugalští mořeplavci na své zámořské výpravy. V 16. století byla na počest jednoho z nich – Vasco da Gamy postavena Belémská věž (Torre de Belém).V její blízkosti stojí klášter sv. Jeronýma (Mosteiro dos Jerónimos). Obě tyto památky jsou zapsány do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V této čtvrti se nachází i sídlo portugalského prezidenta (Palácio Nacional de Belém).

Nejznámnějším hradem je hrad Sao Horte, vystavěný na území, které archeologové považují za nejdéle osídlené území v Lisabonu, doloženo minimálně od 6. stol. př. n. l. Je to působivý hrad s vysokými hradbami a cimbuřími.

Oba břehy řeky Teja spojují dva mosty. První z nich Ponte 25 de Abril je dlouhý přes dva kilometry a vede do příměstské části, ve které se vyjímá téměř třicetimetrová socha na pětasedmdesátimetrovém podstavci, inspirovaná sochou Krista Spasitele v Rio de Janeiru. Druhý most Ponte Vasco da Gama spojuje břehy v severní části města. Měří přes 17 km a stal se tak nejdelším mostem pro automobilovou dopravu v Evropě. Moderní stavbou je i lisabonské nádraží Gare do Oriente, které svou podobou připomíná rozevřené palmové listy. Lisabon je rovněž městem muzeí. Jedním z nejvýznamnějších je Museu Caluste Gulbenkian, které má ve své sbírce díla velikánů, jakými byli Renoir, Rubens či Rembrandt. Při své prohlídce Lisabonu byste neměli zapomenout ani na Lisabonskou katedrálu, která byla postavena ve 12. století jako památník vítězství nad Maury. Byla vybudována na ruinách staré mešity, aby zdůraznila sílu křesťanství.

Typické pro Lisabon jsou malebné domy zdobené keramickými obklady a vozy tramvají žluté barvy , které stoupají do příkrých svahů za krásným výhledem na město.

Citania de Briteiros

Toto místo bylo podle nálezů archeologů osídleno již ve 4. století př. n. l. keltiberským kmenem. Je nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm v Portugalsku.

Dianin chrám

Tento starověký antický palác byl postaven Římany v 1. stol. př. n. l. ve středu města Évora. Dnes už tu můžeme vidět pouze jeho základy a 14 korintských sloupů, které odolaly náporu času. I přesto patří chrám mezi nejstarší památky v Portugalsku a nejvíc zachovalé antické svatby na světě. Je zapsán i s celým historickým srdcem města na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ježíšův chrám

Ježíšův chrám pochází z 15. století a je nejvýznamnější stavbou v manuelistickém slohu v Portugalsku. Najdeme ho ve Starém městě obce Setúbal, která leží ve střední části země. Jeho pozoruhodnou atmosféru dokresluje tmavočerný mramor v interiéru.portugalske pamatky

Muzeum Grao Vasco

Muzeum se nachází od roku 1916 ve městě Viseu. Najdeme tu sbírku unikátních děl Vasca Formandese a dílá žáků školy renesančního umění ve Viseau. Za vidění stojí i sbírka soch z 13.-18. století, nábytku z 16.-19. století a orientální portugalská keramika.

Hrad Léria

Tento středověký hrad stojí na místech, kde se nacházela maurská pevnost, která byla roku 1135 dobyta. Vyhlídka z hradu přináší nezapomenutelný výhled na historickou část města Léria.

Pevnost Catelo de Säo Minguel

Tato středověká stavba ve městě Guimaräes pochází z 10. století a sloužila k obranným účelům. Uprostřed pevnosti se rozprostírá nádvoří, které je chráněno osmi věžemi. Nejvyšší ční do výšky 27 m.

Palác Casa dos Biscainhos

Tento palác ze 17. století , který najdeme v západní části města Braga, je typickým reprezentantem způsobu života tehdejší šlechty. Dnes je palác sídlem Etnografického a uměleckého musea.

Bragská katedrála

Tato katedrála ve městě Braga v  sobě snoubí několik stavebních slohů, protože byla několikrát přestavěna. Nalezneme zde od prvky od slohu románského po sloh barokní. Uvnitř můžeme spatřit dvoje zlaté varhany. Součástí katedrály je kaple Capela dos Reis, kde jsou pohřben hrabě Jindřich Burgundský s rodinou.

Sé do Porto

Tato opevněná katedrála se nachází v centru města Porto a je jednou z nejvýznamnějších portugalských památek románského slohu. Byla postavena ve 12. století, poté prošla v 17. a 18. století rozsáhlými stavebními úpravami. Průčelí zdobí románská růžice ze 13. století. V interiéru najdeme výzdobu barokního slohu.

 

 

Průvodce Portugalskem

Zájezdy do Portugalska

Základní informace o Portugalsku

Historie Portugalska

Památky v Portugalsku

Příroda v Portugalsku

Kultura v Portugalsku

Kuchyně v Portugalsku

Tipy na výlety v Portugalsku

Ubytování v Portugalsku

Česko-portugalský a portugalsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Portugalsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Portugalska

Açores Aveiro Beja Braga Bragance Castelo Branco Coimbra Évora Faro Guarda Leiria Lisbonne Madère Oporto Portalegre Santarém Setúbal Viana do Castelo Vila Real Viseu
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde