Příroda v Portugalsku

Sever země je charakteristický nedotčenou krajinou, horskými pásmy a vesnickým rázem krajiny. Směrem k jihu ubývá lesů a převládá rovina. Jihozápadní pobřeží Portugalska se chlubí vysněnými plážemi. Můžeme si vybrat písčité pláže s útesy na jihu, nebo pozvolný vstup do vody na západě. Vyhledávaným cílem pro své malebné pláže je například provincie Algarve v jižní části. Exotickou faunou je proslulé souostroví Madeira.

Jardim Botânico da Madeira

Jardim Botânico da Madeira je botanická zahrada, která se nachází na strmém svahu nad centrem hlavního města Funchal. Byla otevřena roku 1960 a specializuje se na flóru samotného ostrova a na kvetoucí rostliny Makronésie. Sbírkové zahrady mají na souostroví dlouhou tradici, již v 18. století byly zakládány první soukromé sbírky květin a rostlin. Sbírky se rozrůstaly i díky mořeplavcům, kteří vozili některé exempláře ze svých zámořských cest. Dnes tato zahrada obsahuje okolo 2500 druhů a její semenná banka hraje významnou roli při záchraně endemitů.

Ponta do PicoPriroda v portugalsku

Tento vrchol je nejvyšší horou Portugalska a zároveň celého středoatlantského hřbetu. Nachází se na ostrově Pico, který je součástí souostroví Azory. Ponta do Pico se tyčí do výšky 2351 m a na jeho vrcholu je kráter, který je v průměru široký asi 500 m a l hluboký 30 m. Jde o spící sopku starou cca 230 000 let. Poslední známá erupce nastala roku 1720. Tato hora je tvořena čedičem. Na vrchol se můžete dostat bez problémů po vyznačené stezce. Cesta trvá 3 – 4 hodiny. Zejména v zimních měsících je nutno dávat si pozor na zdejší nevyzpytatelné počasí.

Serra de Monchique

Toto pohoří se rozkládá při jižním pobřeží provincie Algarve. Dosahuje maximální výšky 902 m. n. m. a vytváří ochrannou bariéru mezi severem a jihem. Zadržuje chladné větry vanoucí od severu a zaručuje tak provincii výborné klimatické podmínky. Najdeme zde tropické i subtropické rostliny. jako africké banánové keře, kamélie, korkové duby, eukalyptové stromy, citrusové stromy nebo keříkové růže. Ze živočichů zde žijí například rysi, jezevci, orli nebo sovy. V této oblasti je bohatá síť stezek pro pěší, cyklisty i koně. Krásnou přírodní scénérii doplňuji horské vodopády a potůčky. Nezapomenutelný pohled přinášejí četné vyhlídky.

Algar Seco

Algar Seco je část skalnatého pobřeží v provincii Algarve. Jde o vápencovou oblast,v níž moře postupem času vytvářelo umělecká díla v podobě sloupů, jeskyní, chodeb a mostů. Tento skalnatý labyrint mění v průběhu dne svou barvu podle polohy slunce.

Mata Nacional do Buçaco

Tento národní park, který zaujímá plochu 105 hektarů, najdeme ve střední části země v regionu Braga. Obdivovat zde můžeme neuvěřitelných 700 druhů stromů. Vysazovat stromy tu začali mniši z řádu karmelitánů, kterým zdejší les patří již od roku 1628. Je to oblíbený cíl pro obdivovatele přírody, exotických druhů rostlin. Při procházce kolem jezírek, fontán a kaplí můžete vidět dokonce gigantické mexické cédry či obří kapradiny.

 

 

Průvodce Portugalskem

Zájezdy do Portugalska

Základní informace o Portugalsku

Historie Portugalska

Památky v Portugalsku

Příroda v Portugalsku

Kultura v Portugalsku

Kuchyně v Portugalsku

Tipy na výlety v Portugalsku

Ubytování v Portugalsku

Česko-portugalský a portugalsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Portugalsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Portugalska

Açores Aveiro Beja Braga Bragance Castelo Branco Coimbra Évora Faro Guarda Leiria Lisbonne Madère Oporto Portalegre Santarém Setúbal Viana do Castelo Vila Real Viseu
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde