Základní informace o Portugalsku

Portugalsko, s hlavním a zároveň největším městem Lisabon, se rozkládá na Pyrenejském poloostrově. Dosahuje k břehům Atlantického oceánu a je nejzápadnější zemí evropského kontinentu. Součástí státu je souostroví Madeira a Azory. I s přilehlými ostrovy zaujímá plochu 92 391 km2. Poloha této Lisabondestinace zaručuje v letních měsících teplé subtropické počasí. Počet obyvatel se pohybuje okolo 10 mil., při čemž v hlavním městě Lisabonu žije téměř 2 mil. obyvatel.

Úředním jazykem je portugalština, ale dobře se dohovoříte také francouzským, anglickým nebo španělským jazykem. Místní měnu představuje euro. Přes 90% obyvatel je katolického vyznání. Hustota osídlení je nerovnoměrná. Směrem od severu na jih a od pobřeží do vnitrozemí postupně klesá. Daří se tu zemědělství a průmysl je soustředěn především na pobřežní oblasti v městech Lisabon, Porto a Setúbal.

Na portugalské pevnině vládne příjemné podnebí s dlouhými horkými léty a mírnými zimami. Směrem k severu bývají zimy více deštivé.Ve vnitrozemí panuje více kontinentální podnebí s teplejšími léty a chladnějšími zimami než v přímořských lokalitách.

V Portugalsku je šest hlavních turistických oblastí: Costa Cerde, Costa de Prata, Costa de Lisboa, Algarve, Montanhas a region Planícies. Ostrov Madeira má stálé podnebí a označuje se jako „ostrov věčného jara“. Jižní pobřeží se chlubí více než 300 slunečnými dny v roce a teplota neklesá ani v zimě pod 15 C.

Nejvyšším bodem země je Ponta do Pico (2 351 m n. m.), nacházející se na ostrově Pico, který je součástí Azor.

 

 

Průvodce Portugalskem

Zájezdy do Portugalska

Základní informace o Portugalsku

Historie Portugalska

Památky v Portugalsku

Příroda v Portugalsku

Kultura v Portugalsku

Kuchyně v Portugalsku

Tipy na výlety v Portugalsku

Ubytování v Portugalsku

Česko-portugalský a portugalsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Portugalsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Portugalska

Açores Aveiro Beja Braga Bragance Castelo Branco Coimbra Évora Faro Guarda Leiria Lisbonne Madère Oporto Portalegre Santarém Setúbal Viana do Castelo Vila Real Viseu
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde